Урок № 8 6 клас
Тема. Найменше спільне
кратне
Мета: на основі знань про кратне число
сформувати уявлення учнів про поняття спільного кратного кількох натуральних
чисел, НСК, а також навчити їх користуватися алгоритмом знаходження НСК двох
(трьох і т.д.) натуральних чисел. Розвивати вміння логічно аргументувати та
розвивати, чітко будувати свою відповідь, формулювати висновок. Виховувати
уміння сконцентруватися.
Обладнання: комп’ютер, підручник «Математика 6
клас»
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Перевірка
готовності учнів до заняття.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
У вигляді гри
«Знайди помилку». (Учитель заздалегідь записує на дошці розв'язання вправ домашньої роботи,
припустившись кількох типових помилок. Учні, перевіряючи написане, повинні
знайти помилку; можна організувати змагання: хто знайде більшу кількість
помилок і зуміє їх пояснити.)
Для «слабких» учнів, домашнє
завдання яких учитель перевіряє, зібравши зошити.
ІІІ. Формування мети і завдань
уроку
Розкриття загальної мети та плану
проведення уроку.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Рене Декарт «Теорія без практики мертва і безплідна, практика без теорії неможлива».
V. Актуалізація опорних знань
Математичний диктант
- Як знайти НСД двох натуральних
чисел?
- Знайти НСД чисел:
а) НСД(68;72)=2·2=4
68=2·2·17;
72=2·2·2·3·3
б) НСД(75;105)=3·5=15
75=3·5·5;
105=3·5·7
в) НСД(54;126)=2·3·3=18
54=2·3·3·3;
126=2·3·3·7
VI. Формування нових знань
1. Постановка проблеми
Задача. До кіоску завезли зошити. Якщо розкласти по
15 зошитів або по 20 зошитів в пачку, то в обох випадках зайвих зошитів не
залишиться. Яку (найменшу) кількість зошитів могли завезти до кіоску? Яка
найменша кількість зошитів могла бути завезена?
Аналіз умови
приводить до висновку, що під час розв'язування задачі треба знайти числа, які
діляться (кратні) на 15 і на 20.
2. Розв'язання проблеми
Учні знайомляться з поняттями:
· спільне кратне
кількох натуральних чисел, найменше спільне кратне (НСК);
· алгоритм знаходження
НСК кількох чисел.
· Перегляд відеоуроку
№7 ППЗ «Математика 6 клас»
Короткі нотатки можна оформити у вигляді
такого конспекту:
Конспект
5
НСК
1. Числа, кратні 15: 15; 30; 45; 60; 75;
90; 105; 120;...
Числа, кратні 20: 20; 40; 60; 80; 100;
120;...
|
||
а)
|
б)15 = 3 · 5, 20 = 22 · 5;
в) НСК(15; 20) = 22 · 3 · 5 = 60.
|
|
Зауваження. Спільні кратні і — це числа виду , де п — натуральне
число
|
Розв'язок задачі: НСК(15; 20) = 60, отже,
найменша кількість зошитів 60; можливі варіанти 120, 180, 60п зошитів.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
VІІ. Закріплення знань і формування вмінь
І рівень
Усні
вправи
- Яке число називають спільним
кратним а і b?
- Яке число називають НСК
чисел а і b?
- Знайдіть НСК(а; b), якщо:
а) а
= 3·5; b = 1; б) а
= 3·5; b = 5·7; в) а = 32·5; b = 3·5.
II рівень
Письмові
вправи
1.
Знайдіть найменше спільне кратне чисел а і b, якщо:
a) a = 22·3·52; b = 2·33·5; б) а = 32·72; b = 2·3·3·5·7·7;
в) а = 2·2·5·5·11; b = 2·2·3·5·11.
a) a = 22·3·52; b = 2·33·5; б) а = 32·72; b = 2·3·3·5·7·7;
в) а = 2·2·5·5·11; b = 2·2·3·5·11.
2.
Знайдіть найменше спільне кратне чисел:
а) 6 і 8; б) 72 і 99; в) 396 і 180; г) 34; 51 і 68.
а) 6 і 8; б) 72 і 99; в) 396 і 180; г) 34; 51 і 68.
3.
У портовому місті починаються три туристичних рейси,
перший з яких триває 15 діб,
другий — 20, третій — 12 діб. Повернувшись до порту, теплоходи того ж дня вирушають у новий рейс.
Сьогодні з порту вийшли теплоходи за всіма трьома маршрутами. Через скільки
діб вони знову разом
вийдуть у плавання?
4.
Число m кратне 12. Доведіть,
що m ділиться на 4.
5.
Знайдіть найбільше двоцифрове число, кратне числам 2 і 7.
6.
Знайдіть НСД чисел: а) 12 і 24; б) 75 і 45; в) 81 і 243.
Чи є серед них
взаємно прості?
взаємно прості?
7.
Виконайте дії: (1,87 + 1, 955) : 0,85 – (2 · 1,75 – 3,5) · 4,62.
VІІІ. Підсумок уроку
Повторити алгоритм
знаходження НСК двох натуральних чисел:
1)
Розкласти числа на прості множники
2)
Підкреслити всі множники в розкладі першого числа
3)
В розкладі другого числа підкреслити тільки ті
множники, яких немає в першому
4)
Знайти добуток всіх підкреслених множників
ІХ. Домашнє
завдання
1.
Знайдіть найменше спільне кратне чисел: а) 50 і 75; б)
120 і 180; в) 370 і 740.
2.
На скільки НСК (80, 100) менше за НСК (7, 100)?
3.
Яке найменше трицифрове число кратне числам 5 і 13?
4.
Дано числа а =
23 · 52, b = 32 · 5 i c = 2 · 32.
Обчисліть:
а) НСК (a, b); б) НСК (а, с); в) НСК (а, b, с).
а) НСК (a, b); б) НСК (а, с); в) НСК (а, b, с).
5. Дріт завдовжки 43 м розрізали на дві частини
так, що одна з них виявилась у 3 рази довшою за другу. Знайдіть довжину довшої
частини
Х. Рефлексія
Чи з’явилося почуття самоповаги від твоєї роботи на
уроці? Похвали себе.
0 коментарі:
Дописати коментар