Урок з
математики (6 клас)
Тема:
Відсоткові
розрахунки.
Мета:
·
повторити види задач на відсотки, способи їх
розв’язання;
·
доповнити знання учнів алгоритмом
розв’язування задач на відсотки за допомогою пропорцій;
·
розвивати вміння проводити відсоткові
розрахунки за допомогою пропорцій, зводити життєві задачі до математичних
розрахунків, можливості їх застосовувати в житті;
·
розвивати інтерес до
математики, логічне мислення учнів;
·
виховувати
патріотичні почуття, любов до рідного краю;
·
виховувати
активність, увагу;
·
виховувати
відповідальність
за результати своєї праці та уміння працювати в групах, розглядати математику як науку тісно
пов’язану з різними сферами діяльності;
Тип уроку: удосконалення
знань, вмінь, навичок.
Обладнання:
підручник, роздатковий матеріал для роботи в групах, мультимедійна дошка.
Хід
уроку:
І.
Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Математична
розминка ( відповіді на питання)
·
Як називають
соту частину величини або числа?
·
Як знайти 1%
від величини?
·
Скільки
відсотків становить вся величина? Наведіть приклад.
·
Що таке
пропорція? Наведіть приклад.
·
Сформулюйте
основну властивість пропорції.
Асоціації на дошці (інтерактивний метод)
-
Діти,
давайте з вами складемо квітку з слів, понять. які пов’зані з словом ПРОПОРЦІЯ
ІV.
Повідомлення теми, мети і
завдань уроку; мотивація навчальної діяльності
-
Діти як ви
думаєте чи потрібно вивчати відсотки? А можливо можна прожити без них?
-
Відсотки вивчати
потрібно, адже вони часто зустрічаються в життєвих ситуаціях
- - Де ви зустрічали відсотки? (в магазинах, на базарах,
при оплаті різних видів послуг, при підрахунку тарифних цін, в роботі виборчих
комісій під час голосування, при банківських операціях, їх можна
побачити на обкладинці шоколадки, йогурта чи масла, на цінниках у магазинах, в
аптеці; на етикетках одягу та інше. )
Ми з вами згадали
матеріал, який вивчали в 5 класі, що таке відсоток і як розв’язувати задачі на
знаходження відсотків від числа та числа за його відсотком. Сьогодні ми
розглянемо, як розв’язувати такі задачі за допомогою пропорцій. Наш урок
складається з декількох етапів. Вам потрібно застосувати знання, які здобули на
попередніх уроках.
V. Пояснення матеріалу та засвоєння знань учнів
Задача. Харківська фабрика «Бісквіт-Шоколад» випускає 60 000 т
кондитерських виробів на рік. З них експортує 32% до інших країн. Скільки тонн
кондитерських виробів експортує «Бісквіт-Шоколад» за кордон?
-
Робота з
підручником
- № 791, № 795
- Звернути
увагу!
-Що знайшли
в № 791 (відсоток від числа),
- Що знайшли
в № 795 ( число за його відсотком)
Акцентуємо
увагу, що вся величина – це 100%.
VІ. Хвилинка відпочинку
VІІ. Формування
вмінь. Робота в групах. Ігровий момент
Задачі на відсотки використовують багато представників
різних професій. Ви майбутнє нашої України. Вам теж згодом прийдеться
обирати собі спеціальність. Спробуйте «примірити» одну з професій і
попрацювати з відсотками.
(Розділимося на 5 груп шляхом жеребкування)
Правила групи: задача
не може бути розв′язана індивідуально; розподіліть роботу
так, щоб кожен учасник групи був задіяний в роботі; організуйте спільну роботу;
Памятайте:
·
Робота в
групах вимагає від вас поваги один до одного;
Розподіл обов’язків
1. Складає коротку умову;
2. Записує пропорцію;
3. Знаходить невідомий член;
4. Обчислює;
5. Виконує додаткові дії (якщо
потрібно) та записує відповідь;
6. Перевіряє розв’язання задачі та визначає
доповідача.
Завдання:
1) Розв’язати за допомогою пропорції;
2) Презентувати розв’язання задачі біля дошки.
За роботу!
Завдання на картках.
1.
Статист (статист – знає все, чисельність населення,
його склад, наприклад віковий, прогнозує зростання та спадання виробництва і
т.д.)
№ 1. В селі Одарівка зі 120 будинків 35% користується
пічним опаленням, інші обігріваються газом. Яка кількість будинків на пічному
опаленні?
№2. В селищі Комишуваха для освітлення центральної
вулиці встановили ліхтарі. Через місяць 28 з них, що становить 35% від усіх
встановлених ліхтарів - перегоріли. Скільки ліхтарів було встановлено?
№3. На
виборчій дільниці № 85 с. Комишуваха прийняли участь у виборах 927 виборців, що
становило 45% усього виборців . Скільки виборців с. Комишуваха не прийшли на вибори?
2. Фермер
№ 1. Фермер взяв в аренду 200 га землі. З них 26 % він
засіяв соняшником. Скільки гектарів землі засіяно соняшником?
№2. Із посадженого насіння соняшника зійшло 180
зернят насіння, що становить
90 % від
кількості посадженого насіння. Скільки насіння соняшника було посаджено?
№3. Цього
літа фермер видав на паї людям 180 т пшениці, що становить 40 % всього урожаю.
Скільки тонн пшениці залишилося у фермера?
2.
Кухар
№ 1. Щоб замісити пісочне тісто треба брати маргарину
70 % від маси борошна. Скільки треба взяти маргарину, якщо борошна 400 г?
№2. Щоб утворився 9% оцет, кухар взяв 22,5 мл оцтової
кислоти. Скільки він отримав 9% оцту?
№3. Під час сушіння виноград втрачає 70 % своєї маси. Скільки кілограмів родзинок
отримають із 10 кг винограду?
4. Швачка
№ 1. Для пошиття новорічного костюма шахової королеви
використовували чорну та білу тканину. Білої пішло 1,2 м, що становить 48 % від
усієї використаної тканини. Скільки всього пішло тканини на костюм?
№ 2. На ярлику светра написано: Склад – 60 % поліамід,
40 % - ангора. Скільки пішло на светр ниток ангори, якщо маса светра 900 г?
№ 3. В рулоні 50 м тканини. На пошиття одного смокінгу
потрібно 5% тканини. Скільки метрів
тканини потрібно для 6 таких смокінгів?
5. Менеджер з продажу (керівник, або продавець вищого рівня, який займається реалізацією партій товару)
№1. До
магазину завезли цукор. За перший день продали 70 кг, що становить 20 %
привезеного цукру. Скільки кілограмів цукру завезли в магазин?
№ 2.
Менеджер отримав авансом 840 грн, що становить 12 % його заробітної плати. Яка
заробітна плата менеджера?
№ 3. На
весняному розпродажі ціну куртки, що коштувала 350 грн. знизили на 40%. Скільки
коштує куртка.
VІІІ. Оцінювання. Учні, які презентують розв’язки
отримують вищу оцінку. Іншим виставляються оцінки після аналізу їх
ІХ. Рефлексія
Дерево очікування результатів уроку.
- Мені все зрозуміло. ( Що сподобалось
сьогодні?)
- Мені все
зрозуміло, але виникали певні труднощі. (Які?)
-Було нецікаво.
Х. Підсумок
уроку
-
Де частіше всього зустрічаються
відсоткові розрахунки?
-
Які методи розв’язування задач на
відсотки існують.
Діти роблять
висновок
Сьогодні
на уроці ми систематизували види задач на відсотки, повторили способи їх
розв’язання, вивчені раніше та познайомилися з розв’язуванням задач за
допомогою пропорції. Крім того ви переконалися, що знання з математики
можуть знадобитися в багатьох сферах життя і їх застосовують представники
різних професій.
ХІ. Домашнє завдання
п.19 № 792, № 796 або скласти дві задачі з відсотками
(не повторювати професій,що вже розглянули) .
Ось і підходить до
закінчення наш урок. Відсотки ще не раз зустрінуться на вашому шляху,
допоможуть у вивченні нових предметів хімії і фізики. Сьогодні всі добре
попрацювали на уроці. Дякую за роботу.
Дякую за Вашу роботу! Чудова розробка уроку!
ВідповістиВидалити